Як захистити свої персональні дані

Як захистити свої персональні дані28 січня відзначається міжнародний день захисту персональних даних.
Цей день було запроваджено з нагоди відкриття для підписання 28 січня 1981 року Конвенції Ради Європи «Про захист осіб у зв’язку з автоматизованою обробкою персональних даних», яка стала першим міжнародним інструментом у сфері захисту персональних даних та основою для подальшого розвитку регулювання у сфері захисту прав людини на недоторканість приватного життя та надала визначення поняття «персональні дані».
Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення системи захисту персональних даних», який набув чинності 1 січня 2014 року, повноваження щодо контролю за додержанням законодавства про захист персональних даних покладено на Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини.
Права суб’єкта персональних даних передбачені статтею 8 Закону України «Про захист персональних даних».

 

Що відноситься до персональних даних?

До персональних даних можна віднести будь-які відомості, за якими ідентифікується або може бути ідентифікована фізична особа, зокрема: прізвище, ім’я, по батькові, адреса, телефони, паспортні дані, національність, освіта, сімейний стан, релігійні переконання, стан здоров’я, матеріальний стан, дата і місце народження, місце проживання та перебування, дані про особисті майнові та немайнові відносини цієї особи з іншими особами, зокрема членами сім’ї тощо. Вказаний перелік не є вичерпним.
Така інформація про фізичну особу та членів її сім’ї є конфіденційною і може оброблятися, в тому числі поширюватись, тільки за їх згодою, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.

 

Як захистити свої права та свободи?

Особа має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

 

Куди звертатись у разі незаконної обробки персональних даних та втручання в особисте життя людини?

Зокрема, у випадку незаконної обробки персональних даних та втручання в особисте життя особи, суб’єкт персональних даних вправі звернутися до володільця та/або розпорядника персональних даних з вмотивованою вимогою:

  • заборонити таку обробку;
  • внести зміни до своїх персональних даних (у випадку їх недостовірності);
  • вимагати їх видалення (знищення).

Якщо дана вимога суб’єкта персональних даних не буде виконана, така особа може оскаржити вказані дії чи бездіяльність володільця або ж розпорядника персональних даних до Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини та/або до суду.

 

Яка відповідальність передбачена за порушення законодавства про захист персональних даних?

Порушення законодавства про захист персональних даних тягне за собою відповідальність, встановлену законом. Зокрема, у разі виявлення під час перевірки порушень, передбачених статтями 18839 – 18840 Кодексу України про адміністративні правопорушення на суб’єкта перевірки у встановленому законом порядку може накладатися штраф у розмірі від ста до двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

 

У випадку виявлення під час перевірки ознак кримінального правопорушення Уповноважений Верховної Ради України з прав людини направляє необхідні матеріали до правоохоронних органів.

 

#ми_частина_змін


Ключові слова Рівне ЦНАП закон
Приходьте до нас 33028, м. Рівне, майдан Просвіти, 2

Понеділок, Середа, Четвер: з 9.00 до 18.00
Вівторок: з 9.00 до 20.00
П’ятниця, Субота: з 9.00 до 16.00
Вихідні дні: неділя, святкові та неробочі дні.

Напишіть нам cnap.rivne@ukr.net
Єдиний багатоканальний номер (0362) 43-00-43